in

Јапонските лекари повикуваат на откажување на Олимписките игри!

Главната медицинска организација во Јапонија ги поддржа повиците за откажување на Олимписките игри во Токио, истакнувајќи дека болниците се веќе преоптоварени, додека земјата се бори против ширењето на коронавирусот на помалку од три месеци пред почетокот на натпреварот.

Здружението од Токио, кое претставува околу 6.000 општи лекари, објави дека болниците во главниот град имаат „полни раце работа“ и дека скоро останале без бесплатни капацитети поради зголемениот број на заболени лица.

„Силно ги повикуваме властите да го убедат Меѓународниот олимписки комитет дека одржувањето на Олимписките игри е тешко и да донесат одлука за откажување на игрите“, се вели во отвореното писмо до премиерот Јошихиде Суга.

Зголемувањето на бројот на заразени предизвика немири и недостиг на медицински персонал и болнички кревети во некои делови на Токио, а владата ја продолжи третата вонредна состојба во главниот град и неколку други префектури до 31 мај.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote