in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Брз колач со какао и јогурт: Толку сочен и вкусен, пробајте нема да згрешите!

Состојки:

  • шеќер 200 гр
  • брашно 300 гр
  • јогурт 2,8% мм 180 гр
  • сода бикарбона 1 лажиче
  • масло половина чаша

За сируп:

  • шеќер 10 лажици
  • млеко 2,8% mm2 dl
  • маргарин 100 гр
  • какао 3 лажици

Како да се подготви:

Изматете ја мешавината од тестото добро додека не се изедначи. Печете на 200 степени 25-30 минути, а потоа оставете го тестото да одмори околу пет минути. Гответе го сирупот со вриење на сите состојки додека не се соединат. Исечете ја тортата на коцки и прелијте ја со сирупот. Оставете тортата добро да го апсорбира сирупот, а потоа послужете ја.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote