in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Торта со малини и бело чоколадо

Фантастична торта со лиснато тесто со малини и бело чоколадо.

Состојки:

  • – 1 лиснато тесто
  • – 400 гр малини
  • – шеќер по вкус
  • – 1 кесичка ванилин шеќер
  • – 200 гр бело чоколадо
  • – 1 вреќа желатин
  • – 0,5 л слатка павлака
  • – поправете вреќа со шлаг, доколку е потребно.

Подготовка:

Со тестото премачкајте го соодветниот калап, обликувајте го работ со прстите на околу два сантиметри во висина. Печете го тестото на 200 степени околу 10 минути и оставете го да се излади.

Измешајте малини со миксер за стапчиња, додадете ванилин шеќер, шеќер по вкус и желатин подготвен според упатствата.

Кога смесата ќе се олади малку, премачкајте го лиснатото тесто со него и изладете сè целосно.

На крај, изматете ја слатката павлака, па додадете го растопеното бело чоколадо и премачкајте го преку изладениот колач.

Доколку е потребно, додадете  шлаг.

 

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote