in

УбавоУбаво

Тоскана се претвора во голема уметничка галерија!

Еден од најпознатите светски музеи, галеријата „Фиренца Уфизи“, одамна едвај издржа огромен прилив на туристи. Сега таа реши да се растовари на спектакуларен начин – претворајќи ја цела Тоскана во музеј, пишува ДВ.

Во следните години, Тоскана ќе се претвори во огромна уметничка галерија. Слики и скулптури од познатата галерија „Уфизи“ ќе бидат дистрибуирани на повеќе од 100 места низ целиот регион, познати по својата питома природа и познатите вина.

Канцелариите („канцеларии“) се зграда подигната во Фиренца од семејството Де Медичи (слика на насловната страница). Различни министерства и државна администрација се сместени во таа зграда. Во неа е сместена уметничката колекција „Galleria degli Uffizi“ (Galleria degli Uffizi) уште од 16 век, што денес е еден од најпосетуваните музеи во Италија и во светот.

Галеријата отсекогаш била една од најсилните магнети за туристите. Сега целиот регион треба да има корист од тоа – тоа е целта на проектот „Расфрлани офицери“ (Уфизи Дифуси).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote