in

Трагач по лажни новини! Не, филмовите на Johnny Depp не беа отстранети од Netflix поради семејно насилство!

Некои домашни и регионални медиуми објавија дека Netflix ги отстранил филмовите на Johnny Depp од американската и австралиската верзија на оваа услуга.

Б92, Телеграф, Република, Вести-онлајн, Хедлајнер и Трачара наведуваат дека филмовите биле избришани поради судењето што се одржа минатата година „помеѓу ѕвездата на Пиратите од Карибите и неговата поранешна сопруга Амбер Херд“.

Трагач по лажни новини, во контакт со неколку корисници на Netflix од САД и Австралија, утврди дека оваа вест не е точна. Во Австралија, на пример, можно е да се гледаат филмовите „Турист“, „Црна маса“ и „Мортдекаи“, а во САД „Ранго“ и „Што јаде Гилберт Гроз“.

Лиценца

Некои од филмовите во кои се појавува Johnони Деп во одреден момент навистина се отстранети од Netflix, но причината за тоа – како што пишува страницата Што е на Netflix – е тоа што Деп досега не глумел во ниту еден оригинален филм на Netflix, туку биле филмови од други продукции. Куќа Во такви случаи, Netflix има позната и добро воспоставена практика да отстранува содржини од своите услуги по истекот на ограничената лиценца. Исто така, на споменатата страница е можно да се види дека насловите на некои филмови на Деп по одреден период постепено исчезнаа од Netflix и дека не беа отстранети сите одеднаш, како што е инсинуирано во пренесените вести.

Потврдата дека тужбите за семејно насилство не се причина за исчезнувањето на филмовите на Деп, ја даде самиот Netflix, на италијанскиот медиум Кориере дела Сера. Во текстот, кој ги деконструираше истите дезинформации што се појавија во италијанските медиуми, се наведува дека Netflix им потврдил дека филмовите на Johnny Depp не биле избришани поради оваа причина во Америка, Австралија или која било друга земја.

„Лов на вештерки“

Дека филмовите на Деп ги нема на Netflix и дека причина за тоа е судењето за злоупотреба, најпрво беа инсинуирани од фановите на Деп, прогласувајќи го акцијата за „лов на вештерки“ Тие им замерија на Твитер и Редит кога забележаа дека претходно достапните филмови не може да се најдат на американската верзија на Netflix.

Фановите на Деп веќе некое време се „борат“ за својот идол поради расправија со неговата поранешна сопруга Амбер Херд, па некои од нив најавија бојкот на Netflix кога се појави оваа вест. Она што точно е наведено во текстовите на домашните медиуми е дека поради исходот на судењето со британскиот таблоид, Сан Деп ја напушти франшизата „Фантастични ѕверови“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote