in

БЕЗ ФОРСИРАЊЕ! На телото му треба пауза по интензивните тренинзи! Еве зошто!

За сите оние кои сакаат да вежбаат, важно е да знаат дека на телото му треба одмор, особено по интензивен тренинг. Ова не значи дека сте мрзливи, туку дека на вашите мускули им е потребно закрепнување.

Ставот кон вежбањето кај повеќето луѓе варира, од ден на ден. Понекогаш ќе бидете полни со енергија и можеби ќе вежбате секој ден. Од друга страна, постојат денови кога едноставно немате енергија или мотив за вежбање.

Ако мислите дека еден ден одмор ќе ве исфрли од вистинскиот пат, грубо се лажете бидејќи на умот и на телото им треба малку време да се опорават.

Ова не значи дека лежите во кревет или на каучот цел ден гледајќи серии и филмови, но наместо интензивно тренирање, се обидувате да направите малку полесни активности како што се одење или истегнување.

Деновите на активен одмор се клучни за постигнување на целите за фитнес, но и за целокупното здравје на луѓето, од повеќе причини.

Тоа ви помага да станете посилни

Без разлика дали кревате тегови, трчате или вежбате пилатес, после секој интензивен тренинг мускулите може да ве болат. Овој ден на одмор му овозможува на вашето тело да го наполни и поправи оштетеното ткиво. Мускулите стануваат посилни, што ви овозможува да го изведувате истиот тренинг со помалку напор.

Ја намалувате можноста од повреда

Нашите тела можат да издржат голем физиолошки стрес, но кога ќе го оптеретиме премногу, тоа може да резултира со повреди. За да останете силни и здрави, во ваш најдобар интерес е да одвоите барем еден ден неделно за одмор.

Одморот е добар за менталното здравје и мотивација

Од психолошка гледна точка, слободниот ден може да ги наполни вашите батерии, да спречи изгореници и да ја зголеми мотивацијата за вежбање. Вежбањето може да го зголеми нивото на ендорфин и енергија, но кога не му дозволуваме на телото да мирува, нивото на ендорфин и енергија може да се намали.

Ако вежбањето започнува да ви претставува товар, тоа е сигурен знак дека не одмарате доволно. Ако е така, одморете неколку дена. Наскоро ќе сакате повторно да вежбате, пишува Mind Body Green.

Ќе спиете подобро

Ако вежбате премногу, можеби нема да можете да заспиете или да се будите често во текот на ноќта. Може да се чувствувате целосно уморни и сепак да се борите да заспиете или да се разбудите неколку пати во текот на ноќта. Бидејќи вежбите го зголемуваат производството на кортизол во телото, а вие не дозволувате да мирува, хормоните на стресот може да се зголемат. Ден-два одмор може да помогне во балансот на спиењето.

Ако се чувствувате уморни или имате потешкотии при одење нагоре и надолу по скалите затоа што ве болат мускулите, време е за еден ден одмор. Дури и ако немате такви болки, се препорачува еден или два дена во неделата за активен одмор. Само слушајте го вашето тело, тоа најдобро знае.

Деновите за одмор не се знак на мрзеливост, тие се неопходен дел од вашиот распоред за обуки и ќе ви помогнат да ги исполните своите цели на побезбеден, поздрав и поодржлив начин.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote