in

ТРИ НЕДЕЛА ДО ОДЛУКАТА! МЕСИ РАЗМИСЛУВА!

Аргентинскиот ас Лионел Меси минатиот викенд го постигна најголемиот успех во репрезентативната кариера – ги предводеше „гаучосите“ до првата титула во натпреварувањето Копа Америка во 21-от век, а сега му претстои голема одлука – каде ќе ја продолжи својата клупска кариера.

Аргентина го победи Бразил со 1:0 со голот на Анхел Ди Марија и ја освои првата „Копа“ од 1993 година.

Шпанскиот весник „Мундо депортиво“ објави дека Меси заминал на тринеделен одмор со своето семејство по завршувањето на ова натпреварување, за време на кое тој ќе биде слободен агент бидејќи повеќе не е под договор со Барселона – тимот во кој го помина својот целата професионална кариера.

Според МД, преговорите со раководството на Каталонците во врска со продолжување на соработката сè уште траат, а управата, предводена од anоан Лапорт, се обидува да ја намали платата на Аргентинецот поради тешката финансиска состојба предизвикана од пандемијата.

Според шпанските медиуми, строгата политика на одржување на платите на одредено ниво е главната пречка за договорот меѓу двете страни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote