in

Ретка појава на небото на Јакутија – три сонца [ФОТО]

Жителите на селото Сангар во Јакутија биле сведоци на една необична природна појава – на небото да се појавиле три сонца.

Фотографии од природниот феномен се објавени на социјалните мрежи.

Парчелиум, или „лажно сонце“, е вид на ореол (оптика на атмосферата) што изгледа како светло место од виножито на ниво на сонце. Таа е предизвикана од прекршување на сончевата светлина врз ледените кристали кои испаруваат во атмосферата. Најчесто се јавуваат во екстремно студено време.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote