in

3 совети за безбеден новогодишен шопинг!

Young woman using digital tablet in bed

Се ближи крајот на годината, а со тоа и периодот на мали ритуали на шопинг кои ги придружуваат новогодишните и божиќните празници. Иако се чини како да се смири годинашната еуфорија за купување подароци, таа всушност само се пресели во виртуелниот свет, што ни овозможува да купуваме безбедно и безбедно без гужви, да чекаме во редови и да размислуваме за физичка оддалеченост. Дури и ако сте меѓу оние кои сè уште сакаат да гледаат сè во живо, да го допрат или пробаат, искуството за удобност и безбедност при онлајн купување ќе го смени вашето мислење. Пред вас е одличен избор, бидејќи многу домашни добавувачи ги преместуваат своите деловни активности на интернет и ви дозволуваат да купувате од вашиот дом. Пребарувањето по посакуваниот производ ќе го олеснат пребарувачите, ваше е да изберете и да нарачате. И за безбедно купување преку интернет, без страв дека ќе ве измамат, следете ги упатствата на Visa.

  1. Користете повеќеслојна автентикација – Вистинско време е да го започнете вашиот празничен шопинг, без да доцните испораката, а тоа можете да го направите со користење на различни уреди: мобилен телефон, лаптоп, таблет-уред. За да спречите неовластен пристап и злоупотреба во случај на кражба или губење на вашиот уред, изберете силни лозинки (комбинација на мали и големи букви, броеви и симболи) или биометрика. Исто така, Visa разви програма Visa Secure која помага да се утврди вашиот идентитет кога купувате преку Интернет. Кој уред и да го користите, ќе бидете водени преку дополнителна проверка за да го потврдите вашиот идентитет со банката на издавачот или со друг субјект, исто така со издавачот, и со тоа да спречите можна злоупотреба.
  2. Не ги споделувајте кодовите за верификација! – Со цел Новата година, како и секоја друга набавка, да помине безбедно, банките при вршење плаќања применуваат разни безбедносни процедури. Вашата банка може да побара дополнителна верификација на плаќањата преку е-пошта, СМС и слично. Многу е важно да се знае дека кодовите за верификација можат да бидат мета на измама, затоа никогаш не ги споделувајте овие кодови со никого, преку СМС или телефон. Тие се главниот начин да потврдите дека сте вие.
  3. Изберете сигурна страница каде што ќе купувате! – Иако има неколку реклами и страници на Интернет кои го стимулираат вашето новогодишно расположение и ве примамуваат на различни начини, веб-страницата каде што можете да купувате целосно безбедно, всушност не е тешко да се идентификува. Изберете веб-адреси кои имаат префикс https и видлива икона за катанец во името. Тие се дизајнирани да издржат хакерски упади и се препорачуваат како побезбедни при плаќање преку интернет. Со дополнителна автентикација, преку телефон или токен, ќе постигнете повисок степен на заштита.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote