in , ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

3 дневна програма за детоксикација: Исчистете го телото и умот!

Оваа програма за детоксикација не е како другите. Се изведува за време на викенди и е многу корисна за целото тело.

Подобрете ја работата на црниот дроб, но и целото тело:

Еве ги основите на тридневната детоксикација:

Детоксикација на телото

За тоа време, не јадете месо, риба, морски плодови, млечни производи, јајца, практична храна, брза храна, пржена храна, алкохол, кофеин, шеќер и глутен. Останете подалеку од сол ако е можно.

Пијте сокови од свежо овошје и зеленчук двапати на ден за голем внес на хранливи материи (околу 2 чаши).

Внимателно грицкајте – јадете ореви и семиња натопени преку ноќ во вода, за доза на магнезиум.

Додадете хранливи материи и состојки во вашата исхрана, како што се свежо зготвен зелен зеленчук, мешунки или кафеав ориз.

Додадете храна што го детоксицира црниот дроб и ја чисти крвта: куркума, ѓумбир, спирулина.

Зголемете го внесот на влакна за да исфрлите токсини – чиа, ленено семе, билки, брокула, портокали.

Пијте два литра филтрирана вода (со лимон, чиа семе, куркума, ѓумбир или грејпфрут) или билен чај секој ден.

Јадете само здрави масти – ладно цедено маслиново масло, ленено масло, кокосово масло или авокадо.

Изберете органско овошје и зеленчук.

Не прескокнувајте оброци.

Детоксицирајте го умот:

Започнете го денот со 15-20 минути истегнување за да го ослободите стресот и да се концентрирате.

Одете на долги прошетки секој ден (ако имате многу зафатен распоред, прошетка до работа може да ви одговара).

Фокусирајте се на промените на телото и емоциите при детоксикација.

Држете се настрана од негативните мисли и емоции и не гледајте вести и досадни ТВ-програми.

Мени за 3 дена:

Започнете го денот со 1 чаша сок за чистење на телото

Сок за чистење на телото (рецепт):

Состојки (за 1 мерка): 4 моркови; 1 средна репка; 1 лимон, излупен; 1 зелено јаболко.

Појадок – зелено смути:

Состојки: 1 дршка целер; 1/2 чаша мешавина од зелена боја (спанаќ, лисја од глуварче, зелка, блитва, крес, цвекло); 1/2 зелено јаболко / или 1/2 зрела банана; ½ чаша свеж ананас; 1 лажичка спирулина; 1 мала краставица; 1 лимон, само сок; Дополнителни 2 бразилски ореви (дневна доза на селен); 1/2 чаша бадемово млеко.

Вечера – салата за детоксикација
Состојки (за 2 порции): 1 авокадо, на коцки; 1 краставица; ½ чаша брокула; 4 листови зелка, сецкани; 1 свеж магданос; 1/2 чаша црвена зелка, ситно сецкана; ½ чаша варен кафеав ориз; ¼ чаши наздравени ореви.

Прелив: 2 лажички маслиново масло, ½ само сок од лимон, мало парче ѓумбир, излупено и рендано, 1/2 лажичка куркума, црн пипер свежо мелен – ставете сè во еден сад, измешајте добро, па зачинете ја салатата.

Лесна закуска: 1 грст мешавина од ореви и семиња (бадеми, ореви, семки од сончоглед, лешници) натопена преку ноќ.

Втор ден:

Прво сок за чистење на телото, а потоа смути за појадок; ручек исто ….

Вечера – Супа за чистење на црн дроб

Состојки: 2 чаши брокула; 2 стебленца целер, исечени на коцки; 1 ситно исечен кромид; 2 чешниња лук, мелено; 1 чаша зелена боја (зелка, спанаќ, цвекло или ваш избор); 1 корен од јаглика, излупен и ситно сецкан; 1 морков, излупен и ситно сецкан; 2 чаши филтрирана вода или зеленчук со малку сол; ½ лажичка морска сол; ½ лимон, само сок; 1 лажичка кокосово масло;
1 лажица семе од чиа; печени семиња и ореви; 1 лажичка кокосово млеко, за украсување

Подготовка: Загрејте кокосово масло во тава, додадете кромид, лук, морков, корен од јаглика, целер и брокула и оставете да врие пет минути со често мешање. Додадете филтрирана вода или супа од зеленчук, оставете да зоврие, а потоа покријте го и варете 5-7 минути, додека зеленчукот не омекне, но не зоврие. Нека се излади малку. Префрлете се во мешалка, додајте билки, чиа семе и лимон, изматете додека не се изедначи. Кога служите, украсете со пржени семиња и ореви и кокосово млеко. Послужете топло.

По три дена детоксикација, вратете се на нормалното мени, но обидете се да избегнете шеќери.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote