in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ТРИДНЕВНО МЕНИ НА НОВАК ЃОКОВИЌ: Оваа храна му дава здравје, издржливост и виталност!

Новак не сака да се декларира како вегетаријанец или веган, иако е познато дека не јаде храна од животинско потекло.

Во книгата на Новак Ѓоковиќ „Сервирај за победа“ во 2013 година беше објавено комплетното мени на шампионот.

Новак Ѓоковиќ смета дека ова мени му овозможило здравје, виталност и издржливост на теренот:

ДЕН 1

Појадок: Водата е задолжителна и пие вода штом ќе стане од кревет со две лажици мед. Потоа јаде мусли (вклучувајќи органски овес или овес, брусница, суво грозје, семки од тиква или сончоглед и бадеми).

Утринска ужина (ако е потребно): леб без глутен или крекери со авокадо и туна.

Ручек: Салата од мешани билки, тестенини примавера без глутен (вклучувајќи тестенини од ориз, тиквички, аспарагус, сушени домати и по избор веганско сирење).

Попладневна ужина: Јаболко со путер од кашу; диња.

Вечера: Кељ, Цезар салата (кељ, анасон, киноа и борови ореви) плус прелив (вклучувајќи аншоа или сардини); супа од минестрон; филети од лосос со печени домати и маринада.

ДЕН 2

Појадок: Вода; две лажици мед; банана со путер од кашу; плодови.

Утринска ужина (ако е потребно): тост без глутен со путер од бадем и мед.

Ручек: Салата од мешани билки, зачинета салата со тестенини (вклучувајќи собни тестенини без глутен, црвени пиперки, рукета, листови од индиски ореви и босилек, балсамико оцет).

Средна попладневна ужина: Интегрални чинии со овошје и јаткасти плодови;

Вечера: Салата од туна (боранија, грав цимет, рукета, туна, црвени пиперки, домати и конзервирана наут), супа од домати, печени домати.

ДЕН 3

Појадок: Вода; две лажици мед; овес без глутен со путер од кашу и банани; плодови.

Утринска ужина (ако е потребно): Домашен хумус (вклучувајќи наут и соја сос без глутен) со јаболка.

Ручек: зелена салата, тестенини без глутен со моќно песто (вклучувајќи тестенини од ориз, ореви и лисја од босилек).

Попладневна ужина: Авокадо со крекери без глутен; плодови.

Вечера: Салата со авокадо и домашен прелив; супа од морков и ѓумбир.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote