in ,

СлаткоСлатко

СТАР ТРИК КОЈ ЧИНИ 0 ДИНАРИ, А ДЕЛУВА ЧУДЕСНО НА ЦВЕЌИЊАТА! Ако го ставите ова во саксија, растенијата и цвеќињата ќе лиснат и повеќе ќе цветаат

Една од најчестите причини зошто цвеќињата венеат е прекумерното наводнување. Премногу вода во садот предизвикува гниење на коренот и габи кои растат на коренот и го убиваат растението. Претежно во овој случај, растенијата изгледаат овенето, лисјата паѓаат и се наведнуваат, а цветовите паѓаат.

 

Искусни градинари истакнуваат дека се што е потребно е да имаат поизмерен пристап кон наводнување. Коцки мраз можат да ви помогнат во тоа. Трикот е да ставате две коцки мраз во садот еднаш неделно, особено во текот на летото, така што растенијата ќе бидат среќни и хидрирани. На овој начин растението постепено се апсорбира.

 

Овој трик е особено за орхидеи. Иако орхидејата е од тропските предели, таа не страда од премногу наводнување и тоа е една од главните причини зошто венее.Искуството на многумина покажува дека орхидеите повеќе цветале по наводнување со систем за коцки мраз.

 

Колку често користите коцки мраз зависи од видот на растението и колку често бара наводнување. Покрај коцките мраз, растенијата можете да ги нахраните и со природно ѓубриво што ќе го направите сами.

Во блендер ставете кора од банана, две лушпи од јајца и вода. Промешајте ги сите заедно и направете природна храна за вашите растенија.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote