in , ,

УбавоУбаво

Трик на Гордон Ремзи за совршени палачинки: Ова е единствениот рецепт што ви треба!

Познатиот британски готвач признава дека тајната на добрите палачинки лежи во добриот рецепт за смесата, како и во правилниот начин на мешање на млекото.

Во својот кулинарски “арсенал”, Гордон Ремзи има десетици различни рецепти за подготовка на палачинки – од обични, солени и слатки до разни зачинети фантазии на јајца, брашно и млеко со додавање на егзотични адитиви како ким, ѓумбир и кокос.

Успехот на овие комбинации, сепак, зависи од добро тесто за палачинки. Познатиот британски готвач признава дека совршена мазна смеса се постигнува ако ги измешате сите состојки со жица, а постепено го додавате млекото на останатите состојки.

Основниот рецепт на Гордон Ремзи за совршени палачинки:

Потребни состојки:

 • 125 грама брашно
 • 2 јајца со средна големина
 • 300 мл млеко
 • нотка на морска сол
 • 1 лажичка стопен путер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно со сол.
 2. Изматете ги јајцата со жица.
 3. Направете дупка во средината на брашното, а потоа наполнете ја со мешавина од јајца и додадете го стопениот путер.
 4. Полека истурете го млекото во смесата со едната рака и промешајте ја смесата со жица со другата рака.
 5. Оставете го тестото да отстои некое време.
 6. Загрејте тава за пржење. Додадете неколку капки масло и печете ги палачинките на вообичаен начин.

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote