in

Трик на искусните домаќинки: Наместо брашно, наросете го плехот со оваа ТАЈНА СОСТОЈКА кога печете темни кори

Да се ​​премачка плехот со путер и / или брашно е чест чекор при печење на повеќето колачи или пити. Овој чекор ни помага да не ја лепиме кората на дното, но исто така дозволува печената смеса да го добие посакуваниот волумен.

Постапката е многу едноставна: парче путер или лажица масло се става на дното на садот, а хартијата за печење лесно се шири низ целиот ентериер.

Потоа лажица брашно нежно се наросува на путерот, а со потчукнување на плехот, правот се распределува рамномерно на дното и страните на калапот за печење. Благодарение на оваа постапка, кога кората се пече, лесно може да се оддели од калапот.

Кога печете чоколадни колачи или пити, подобро е да користите какао во прав наместо брашно. Оваа храна не само што нема да остави бел белег на вашата кора по печењето, туку ќе понуди и нов вкус на целиот десерт.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote