in

Генијален трик да се отстранат дури и најтврдокорните маснотии од рерната: Ќе биде како нова! (ВИДЕО)

 

Рерната по печењето и другите деликатеси што ги подготвуваме за време на Божиќните и Новогодишните празници, како и славите што се зад нас, кога буквално рерната работеше под полна пареа, обично изгледа ужасно. Таа е мрсна и полна со дамки и наслаги кои тешко се отстрануваат.

YouTube каналот „Идеи за креативци“ објави видео во кое прикажува многу корисен и ефикасен трик за чистење на рерната од тврдоглава нечистотија и маснотии. Сите состојки што ви се потребни се целосно природни (плус една паричка), а вашата рерна ќе свети.

“Направив мешавина со која најпрво ја чистев рерната од природни состојки и ја користев со години. За друг трик, прочитав на Интернет дека една жена исчистила тави за печење на тој начин, па ми падна на памет да го пробам во самата рерна. Тоа се тврдоглави изгорени дамки кои не можев да ги отстранам на кој било начин и со помош на овој трик сè исчезна “, вели меѓу другото авторот на ова видео.

Состојки за чистење на смесата:

  • 1 лажичка сода бикарбона
  • половина чаша вода
  • 1 чаша алкохолен оцет

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote