in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Уживајте во сочните закуски: 4 трикови со кои месото никогаш нема да биде тврдо и жилаво

Имајте ги на ум овие трикови следниот пат кога ќе готвите месо – тоа ќе биде вкусно, меко и сочно!

Готвењето месо понекогаш може да биде незгодно, особено кога станува збор за телешко или говедско месо, што обично е малку „поостро“. Вкусот на месото зависи пред се од видот на месото, зачините што ќе ги додадете, марината, начинот на кој го подготвувате… Но, какво било месо да подготвите, постојат четири трикови кои ќе ви помогнат секогаш да бидете меки и сочни.

Направете маринада

Скоро секое месо ќе биде поубаво со маринадата, бидејќи на тој начин апсорбира вкусови и станува меко. Најдобро е да користите кисели состојки во вашите маринади, како што е сок од лимон или оцет, бидејќи тие најдобро ќе ги омекнат влакната.

Додадете сол

Дури и ако не го маринирате месото, важно е да го посолите пред подготовката. Солта ќе поттикне ослободување на природни сокови, така што месото ќе биде значително помеко.

Изберете ја соодветната температура

Не секој вид месо може да се готви на иста температура. Недоволно вареното месо ќе биде тешко, додека превареното месо може да биде суво и тврдо. Затоа е најдобро да се истражи и внимателно да се прочита рецептот пред да се подготви оброк.

Оставете да отстои

Не брзајте и ставете го месото на масата веднаш откако ќе го тргнете од оган. Дајте му малку време да застане во соковите и да ги апсорбира вкусовите што ќе го направат посочен и помек.

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote