in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Храна што најчесто предизвикува труење!

Ако мислите дека нешто што сте јаделе ви предизвикале проблеми со стомакот, може да имате труење со храна.

Првите симптоми на труење со храна обично се појавуваат околу еден час или два по јадење загадена храна. Меѓутоа, во некои случаи може да потрае неколку часа, па дури и една недела. Главните симптоми вклучуваат грчеви во стомакот, гадење, губење на апетит, повраќање, дијареја (што може да содржи крв или слуз), недостаток на енергија, слабост, треска и болки во мускулите.

Во овие случаи, треба да размислите што сте јаделе – добрата вест е дека повеќето случаи се третираат со одмор, пиење големи количини вода и намалување на менито на тост и ориз, но за некои може да биде потребна медицинска интервенција.

Храната може да се контаминира ако не е подготвена правилно, ако не се стави во фрижидер, истекува рокот на траење, ја допира некој што е болен или се меша со друга храна. Покрај тоа, бидете особено внимателни со употребата на табли за сечкање, ножеви и други кујнски предмети што дошле во контакт со сурово месо.

Сурово месо како говедско, свинско и пилешко најчесто предизвикува труење, а најчувствителната (читај: најопасната) храна вклучува школки како школки, непастеризирано млеко и готова храна како паштети, меки сирења и претходно подготвени сендвичи.

„Особено погодна храна за размножување бактерии е храната од животинско потекло: месо, јајца, млеко, млечни производи, како и риба и морски плодови, но исто така и зеленчук и овошје, доколку не се измијат добро пред консумирање. Тежината на труењето не зависи од видот на проголтаната храна, туку од бројот на проголтани микроорганизми или количината на токсини, вирулентноста на микроорганизмот (способноста на микроорганизмот да предизвика болест) и чувствителноста на домаќинот. Најранливи се доенчињата и малите деца, постарите лица кои имаат хронично заболување и лицата со ослабен имунитет “.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote