in

ТРАМП ОЧЕКУВА ГОЛЕМА ПОБЕДА: Една земја сè уште му е адут!

Броењето гласови е сè уште тема број еден во Америка.

Претседателот на САД и републикански кандидат Доналд Трамп тврди дека ќе постигне голема победа на изборите во државата Џорџија.

„Џорџија ќе биде голема претседателска победа, како што беше и на изборната вечер“, рече Трамп на Твитер во понеделникот.

Тој се осврна и на ситуацијата во Невада, за која рече дека испаднала „септичка јама на лажни гласови“.

Трамп изјави дека неговите соработници откриваат работи кои, кога ќе бидат објавени, ќе бидат „апсолутно шокантни“.

Што се однесува до Пенсилванија, тој рече дека сојузната американска држава ги спречила републиканците да следат поголем дел од пребројувањето на гласачките ливчиња.

„Незамисливо и незаконско во оваа земја“, рече Трамп.

Тој додаде дека ситуацијата во Висконсин изгледа многу добро.

  • Законски трае малку време. Тоа ќе се случи наскоро – изјави Трамп, но не прецизираше на што сакаше да каже.

Трамп исто така најави дека излегува дека „прагот на идентификација“ на гласачките ливчиња е поголем од првично очекуваниот.

  • Тоа влијаеше на многу голем број гласачки ливчиња – изјави Трамп, но не е јасно на што мислеше сегашниот претседател на САД.

Трамп прогласи победа ноќта на изборите, но во меѓувреме, гласовите во полза на неговиот демократски противник почнаа да се зголемуваат во некои од клучните земји, вклучувајќи ги и оние во кои Трамп беше во водство.

Трамп и републиканците најавија правни постапки во државите во кои Бајден го смени резултатот со цел да се оспорат начините на пребројување на гласовите пред судот, пред се оние што пристигнале по пошта по денот на изборите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote