in

Турција вакцинираше над 2 милиони жители!

Бројот на луѓе кои ја примија првата доза од кинеската Ковид-19 вакцина во Турција е над 2 милиони, според локалните медиуми.

Државата, која брои популација од околу 83 милиони жители, ја започна својата програма за вакцинација на 17 Јануари и голем број на медицински и стари лица веќе ја примија првата доза на вакцината од кинеската компанија Соновак.

Турција моментално се наоѓа во топ 10 држави според бројот на вакцинирани жители.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote