in

Турција ја шокираше Холандија!

Холанѓаните ја започнаа својата авантура во квалификациите за престојното Светско првенство со пораз од Турција. Холандија, која играше финале во 2010, најпрвин прими гол од напаѓачот на Турците, Бурак Јилмаз.

Јилмаз го дуплираше водството неколку минути подоцна од белата точка. На самиот почеток од второто полувреме Чалханоглу зголеми на 3-0 за домаќините.

Холандија со два гола во две минути успеа да се врати во натпреварот, но Јилмаз го комплетираше својот хет-трик во 81 минута и стави точка на дуелот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote