in

СЕ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАТА! Турција забрани пушење на јавни места за да спречи ширење на короната!

Турција забрани пушење на јавни места за да се забави ширењето на коронавирусот, соопшти Министерството за внатрешни работи на земјата.

Министерството наведува дека тие забранија пушење, така што граѓаните ќе бидат обврзани да не ги вадат маските на отворено за да пушат цигари.

“Со цел да се осигура дека маските се носат на вистински начин, стапува во сила забраната за пушење на отворено. Ова се однесува на улиците и булеварите каде протокот на луѓе на дневна основа е огромен”, велат од министерството.

На почетокот на оваа недела беше воведен полициски час во Истанбул и Анкара за лица постари од 65 години – им е забрането да излегуваат на улица од 22 до 4 часот наутро

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote