in

Турција започна истрага против WhatsApp!

Регулаторот на конкуренцијата на пазарот во Турција денес објави дека покренал истрага против WhatsApp и неговиот сопственик на Facebook.

Ова се случи откако апликацијата за пораки побара од корисниците да дозволат Facebook да ги собира своите податоци, вклучително и телефонски броеви и локации.

Турската комисија за заштита на конкуренцијата наведе дека наредила веднаш да се прекине барањето за собирање на податоци се додека не заврши истражната постапка, пренесува Ројтерс.

WhatsApp ги ажурираше своите услови за користење минатата среда, дозволувајќи им на Facebook и неговите филијали да собираат кориснички податоци и го постави 8 февруари како краен рок за прифаќање на новите услови.

Апликациите за конкурентни пораки во Турција, Signal и Telegram оттогаш бележат голем пораст на побарувачката.

Минатиот јули, турската влада донесе закон за посилна контрола врз социјалните мрежи, особено странските, со кои се воведоа нови ограничувања и казни за кршење на регулативите. Критичарите тврдат дека законот ги гуши зборовите на оние Турци кои изразија несогласување со властите на социјалните мрежи, откако владата го зголеми своето влијание врз водечките медиуми во земјата, според Ројтерс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote