in

КАКО Е МОЖНО?! Туркменистан нема пријавено случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата!

Туркменистан нема забележано ниту еден случај на коронавирус од почетокот на пандемијата, рече претседателот на таа многу затворена средноазиска земја во реткото интервју за странските медиуми.

„Благодарение на работата што ја завршивме“, Туркменистан нема ниту еден случај на заболување, рече Гурбангули Бердимухамедов во интервју за московскиот меѓународен ТВ канал Мир.

Туркменистан е една од ретките земји во светот, заедно со Северна Кореја, која не пријавила случаи на коронавирус на нејзината територија.

Сепак, дури во април Туркменистан започна да ги олеснува мерките за коронавирус со повторно отворање ресторани и џамии. Возовите повторно сообраќаат, но патувањето со авион се уште е во прекин.

Претседателот рече дека неговата земја располага со две руски вакцини – ЕпиВакКорона и Спутник В.

Тврдењето дека Туркменистан нема снимено никакви случаи на коронавирус е ставено во прашање од странските наб foreignудувачи и медиумите.

Според нив, еден турски дипломат во Ашхабад починал минатата година од коронавирус, додека британскиот амбасадор во декември призна на социјалните мрежи дека бил заразен со вирусот во Туркменистан.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote