in

Турска погача полнета со сирење: Мирис кој ќе го разубави секое утро!

Еден прекрасен и вкусен појадок кој не се одбива

Состојки:

 • 2 лажички шеќер
 • 10 гр сув квасец
 • 200 гр бело брашно
 • 100 гр брашно од интегрално брашно
 • лажичка сол
 • 30 ml масло
 • 1 јајце
 • 200 мл топло млеко
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр сирење
 • 1 жолчка од јајце

Подготовка:

Замесете тесто од брашно, топло млеко, сув квасец, сол, масло и едно јајце. Оставете да отстои еден час. Промешајте и оставете уште половина час.

Изрендајте го сирењето, измешајте го со белото сирење. Направете топка од половина сирење. Оформете го тестото во круг со дијаметар од 25 см, додадете топче сирење во средина, притиснете го тестото и повторно формирајте круг.

https://youtu.be/yvikPscWQCo

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote