in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Турска салата од булгур – Kısır

Kısır е салата врз основа на булгур, која се наоѓа во турската кујна. Главните состојки се ситен булгур, магдонос и доматно пире. Вообичаени дополнителни состојки вклучуваат кромид, лук, оцет од калинка, маслиново масло и сок од лимон, краставица, пиперки, домат и зачини.

Потербни состојки:

 • ситен булгур – 2,5 чаши;
 • зелен кромид – 1 куп;
 • свеж зеленчук од магдонос – 1 куп;
 • домат – 4 парчиња;
 • слатка зелена пиперка (тенка) – 4 парчиња;
 • краставица
 • црвена пиперка
 • свежо нане – куп (мал);
 • лимон – 2 парчиња;
 • мелен црн пипер – 0,5 лажичка;
 • црвена пиперка пиперка – 0,5 лажичка;
 • маслиново масло –
 • сол по вкус;
 • врела вода – 1 чаша;
 • лисја од зелена салата.

Начин на подготовка:

 1. Малиот (голем за оваа салата) го ставаме булгурот во длабок сад (садовите треба да се земат длабоко, а не мали, затоа што булгурот ќе се зголеми), истурете врела вода, измешајте и оставете да набубри.
 2. Сочни, црвени, добро зрели домати се сечат на многу мали коцки и се пренесуваат во посебен сад.
 3. Добро измијте го магдоносот, исечете ги стеблата (доколку е потребно), исецкајте и испратете го садот до доматот.
 4. Пиперчињата, краставицата се сецкаат ситно.
 5. Листовите од нане исто така ситно ги сецкаме и ги пренесуваме во остатокот од состојките.
 6. Слатките зелени пиперки (користев тенки) се излупени и ситно сецкаат. Многу е добро да се користи зелена пиперка за турска салата. Бидејќи зелената пиперка има посебен вкус, и е совршена за ова јадење.
 7. Исцедете го сокот од лимон во посебен сад.
 8. Истурете маслиново масло во сад со сок од лимон (според рецептот), додадете црвен пипер, доматно пире, сол по вкус и сè добро измешајте додека не се изедначи.
 9. Истурете го готовиот сос во сад заедно со булгурот и добро измешајте .
 10. Додадете ги исечените зеленчуци и зачините во булгурот, и повторно измешајте сè добро.
 11. Булгурот за да биде подготвен, потребни се околу 15-20 минути , зачинете убаво по ваш вкус.
 12. Измиените лисја од зелена салата ги ставаме на чинија и го ставаме веќе подготвениот Kısır.

Добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote