in

Турски десерт со кокос

Кремаст десерт со кокос кој лесен за подготовка.

Состојки:

  • 5 дл ладно млеко
  • 40 гр кокос
  • 60 гр брашно
  • 80 гр шеќер
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 1 лажица путер

Подготовка:

Ставете ладно млеко, кокос, шеќер, ванилин шеќер во малку поголемо сито, лесно истурете го брашното и изматете сè добро со жица.

Ставете сè заедно на шпоретот да зоврие, со постојано мешање.

Кога ќе зоврие, додадете путер и промешајте да се стопи.

Извадете го од шпоретот и истурете ја смесата во четири помали чинии.

Покријте го секој со фолија за храна и ставете го во фрижидер неколку часа.

Наросете со ситно сецкани ф’стаци или ситно исецкани печени лешници и малку кокос.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote