in

WTFWTF Што?Што?

ВНИМАВАЈТЕ! Туширањето со контактни леќи може да го загрози видот!

Ново истражување откри дека луѓето кои носат контактни леќи додека се тушираат имаат поголем ризик од оштетување на видот.

Поточно, се смета дека овие луѓе имаат седум пати поголема веројатност да развијат инфекција која го загрозува видот. Всушност, студијата откри дека тој е најзначајниот фактор на ризик за развој на микробиолошки кератитис поврзан со контакт (CLMK).

Авторите на студијата утврдиле дека оние кои се на возраст од 25 до 54 години најверојатно ќе бидат засегнати од овој проблем.

Студијата е објавена во списанието BMJ Open Ophthalmology.

Испитани се хигиенските навики на 78 носители на контактни леќи, од кои 37 страдале од CLMK, додека 41 не.

Истражувањето откри дека туширањето со леќи го зголемува ризикот од инфекција до три пати. Но, ако се туширате секој ден, имате ризик дури седум пати поголем.

Нешто помалку од 50 проценти од пациентите кои учествувале во тоа истражување претрпеле некаков вид на губење на видот, додека 70 проценти рекле дека тоа влијае на нивниот живот, пишува Телеграф.

Парвез Хосеин, вонреден професор по офталмологија на Универзитетот во Саутемптон, рече дека тоа може да доведе до трајни проблеми.

„Контактните леќи за корекција на видот нудат бројни придобивки, но микробиолошкиот кератитис поврзан со контактните леќи е честа причина за трајно оштетување на видот, а во некои случаи може да биде потребна трансплантација на рожница или може да се појави губење на окото. „Лошата хигиена на контактните леќи е познат фактор на инфекција, а 66 проценти од компликациите се припишуваат на лошата хигиенска пракса“, рече Хосеин.

Истражувачите од Универзитетот во Саутемптон откриле дека спиењето со леќи е лошо. Поточно, фактори кои го зголемуваат ризикот од оваа инфекција се нередовно миење на рацете, спиење со леќи и туширање или пливање додека ги носите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote