in

Тужба против Apple за злоупотреба на доминантна позиција!

Регулаторната агенција на ЕУ го тужеше Apple за злоупотреба на својата доминантна позиција на пазарот за музички стриминг со примена на ограничувачки правила.

Ова е прва од четирите тужби против Apple што може да завршат со големи казни и промена на неговиот деловен модел.

Тужбата е поднесена откако шведскиот музички сервис Spotify се пожали пред две години дека Apple неправедно ги ограничува корисниците на IPhone на својот музички сервис Apple Music.

Европскиот регулатор исто така посочува дека програмерите се принудени да го користат системот за плаќање Apple во рамките на апликациите и дека им е оневозможено да ги информираат корисниците дека постојат и други начини за купување.

„Со поставување строги правила во„ продавницата на Apple “кои ги подредуваат услугите за стриминг на музика, Apple спречува корисниците да избираат поевтини музички услуги и ја нарушува конкуренцијата“, изјави европскиот комесар за конкурентност Маргрет Вестагер.

Apple рече дека случајот инициран од регулаторната агенција на ЕУ е „спротивен на фер конкуренцијата“.

„Spotify стана најголемиот претплатнички музички сервис во светот и ние сме горди на улогата што ја одигравме во тоа“, се вели во соопштението на американската компанија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote