in

Уапсени се 26 члена на Камора, одземени се 50 милиони евра имот!

Италијанската полиција уапси 26 лица и одзеде 50 милиони евра имот во акцијата спроведена низ цела Италија против членови на наполитанската мафијашка организација Камора.

Членовите на Камора беа уапсени во Неапол, Салерно, Империја, Косенца, Анкона и регионот Емилија, пренесува Анса.

Во акцијата беа вклучени две групи од Камора – кланот Фаброкино и група предводена од Росарио Џулијано, кој моментално се наоѓа во затвор од каде што управува со групата со помош на неговата девојка Тереза ​​Капуто, соопшти полицијата.

Како што е наведено, за време на затворските посети, таа добила упатства како да управува со групата.

Полицијата исто така изјави дека во Пожомарин биле употребени 62 експлозивни направи, кои биле користени за заплашување.

Полициската акција расветли неколку случаи на изнуда и заплашување, како и трговија со дрога што се доставуваше до кланот Ндрангета од Калабрија, за кој се вели дека ја контролира трговијата со кокаин во Европа.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote