in

Uber ја доби жалбата против забраната во Лондон.

Uber утврди дека е „фит и правилен“ и доби 18-месечна лиценца.

Uber ја доби својата жалба откако ја изгуби лиценцата за работа во Лондон, пренесува Блумберг. Судија пресуди дека услугата е „соодветна“ и треба да и биде дозволено да работи во главниот град. Компанијата има добиено лиценца за работа 18 месеци. На Uber му беше дозволено да продолжи да работи во Лондон во текот на целиот процес на жалба.

Во својата одлука, судијата призна дека Убер направил „историски пропусти“. Минатата година, лондонскиот орган за транспорт, Транспорт за Лондон (TfL), го наведе „образецот на неуспеси“ како причина за недавање на нова лиценца за работење на Uber. Особено, Убер беше критикуван затоа што дозволил „неовластени возачи да ги поставуваат своите фотографии на други сметки на возачите на Убер“, што значи дека неовластените возачи можат да се маскираат како легитимни.

За 24 возачи се вели дека ја искористиле оваа дупка за да ги споделат своите сметки со уште 20 други, а се верува дека вкупно 14.788 патувања биле направени од погрешен возач, пренесува BBC News. Сите овие патувања беа неосигурани, а на еден возач што можеше да земе патници со овој метод им беше одземена лиценцата од TfL, соопшти власта минатата година.

Во својата пресуда, заменик-главниот судија Тан Икрам рече дека верува оти Убер работи на подобрување на своите стандарди. „Задоволен сум што тие го прават она што може да се очекува разумен бизнис во нивниот сектор, можеби дури и повеќе“, пресуди судијата, според Блумберг.

Како дел од пресудата, на Uber доби дозвола за работа 18 месеци. Ова е зголемување на привремената лиценца за 15 месеци доделена на Uber во 2018 година. Во поново време, на Uber му беше дозволено да работи додека поминуваше во процесот на жалби.

Одлуката беше критикувана од Здружението на лиценцирани возачи на такси, што претставува некои од лондонските возачи со црни кабини. Во изјавата објавена на Твитер, таа ја нарече одлуката „катастрофа за Лондон“ и рече дека Убер создаде „лажен впечаток дека се сменило на подобро“.

Uber се соочуваше со повеќе правни предизвици во последните неколку години, особено околу статусот на вработување на нејзините возачи. Во Калифорнија, компанијата беше близу до тоа да мора да се затвори во август поради наредба според која ќе се бара да ги класифицира своите возачи како вработени. Наредбата потоа беше блокирана по жалба. Врховниот суд на Велика Британија треба да донесе одлука за истото прашање подоцна оваа година.

Во изјавата, Убер ја нарече одлуката „признавање на посветеноста на Убер кон безбедноста“ и додаде дека има намера „да продолжи да работи конструктивно со TfL“. Компанијата рече дека „нема ништо поважно од безбедноста на луѓето кои ја користат апликацијата Uber“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote