in

UBER одби слепа жена 14 пати и беше казнет со милион долари!

На американската компанија UBER и беше наредено да и плати 1,1 милиони долари на слепа жена на која таа компанија и беше забрането да се вози 14 пати.

Независен арбитер во четвртокот и наложи на Uber да и плати 1,1 милиони долари на Лиза Ирвинг, слепа жена од Сан Франциско во САД, поради нелегална дискриминација откако возачите во 14 наврати одбија да ја возат.

Арбитражата исто така го отфрли аргументот на Uber дека тие не се одговорни за дискриминацијата што ја извршиле возачите, бидејќи тие се само изведувачи, а компанијата соопшти дека не се согласува со пресудата.

BBC објави дека Лиза Ирвинг, жител на Сан Франциско, која е слепа и се потпира на нејзиното куче-водич Берни, поднела тужба против Uber во 2018 година, откако или и било забрането да се вози или забрането да го внесе кучето водич во автомобилот.

Еден возач наводно го скратил патувањето со тоа што се согласил да пристигне на нејзината дестинација, а Ирвинг изјавил дека откажаните возења довеле и до доцнење на работа, што придонело да добие отказ.

Во изјавата издадена за медиумите по пресудата, портпаролот на Uber рече дека компанијата е „горда“ на помошта што им ја дава на слепите патници, а BBC пренесува дека ова не е прв пат Убер да се соочи со правни постапки против слепите лица. Федерацијата на слепи лица на САД ја тужеше компанијата во врска со прописите за кучиња-водичи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote