in

НервозенНервозен

БИЗАРНО! Во очај поради коронавирусот, тие привлекуваат туристи – убивајќи слонови!

Иако неодамна беа прогласени за критично загрозени животински видови, слоновите во Зимбабве лошо им се пишува откако владата одлучи да дозволи пукање на некои од овие животни со цел да привлече туристи.

Зимбабве наскоро ќе започне со продажба на правото да пука 500 слонови оваа година, беше објавено оваа недела. Тинаше Фараво, портпарол на институцијата што го контролира дивиот свет, за CNN изјави дека главната причина за ваквата одлука е падот на приходите од туризам поради пандемијата на коронавирусите.

„Ние јадеме што убиваме. „Имаме буџет од околу 25 милиони долари за нашите активности, кои делумно се собрани од спортскиот лов, но знаете дека сега туризмот е скоро мртов поради пандемијата“, рече Фараво.

Одлуката беше објавена само неколку недели откако африканскиот шумски слон беше прогласен за критично загрозен вид, а африканскиот слон савана беше загрозен.

СимисоМлеву, портпарол на Центарот за управување со природни ресурси, група за човекови права и животна средина во Зимбабве, рече дека идејата е „одвратна“:

„Силно го осудуваме ловот на животни по трофеи. Тоа е практика што уништува диви животни и поттикнува конфликти меѓу луѓето. Покрај тоа, сигурно е дека преживеаните животни, од оние на мета на ловци, подоцна напаѓаат беспомошни селани заради одмазда. Оваа практика е мотивирана исклучиво од алчност. Постојат многу поиновативни пристапи како фото сафари и други форми на туризам“, рече таа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote