in

Голем удар за Лигата на шампионите – формирана Супер лига!

Најавено – готово. Дванаесетте најбогати фудбалски клубови во Европа донесоа одлука да формираат натпреварување наречено Супер лига.

Клубови основачи, вкупно 12, се: Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Тотенхем.

„Се очекува уште три клуба да се приклучат пред почетокот на првата сезона, која треба да започне што е можно поскоро. Со нетрпение очекуваме дискусии со УЕФА и ФИФА за да ги постигнеме најдобрите резултати за новата лига, но и за фудбалот воопшто “, се вели во соопштението, додавајќи дека сите клубови ќе учествуваат во нивните национални лиги, чувајќи го традиционалниот домашен календар што останува во срцето на клупското натпреварување.

Проектот на новото натпреварување подразбира формирање лига во која ќе учествуваат 20-те најдобри клубови во Европа – 15 основачи, плус пет кои ќе се квалификуваат врз основа на резултатите во претходната сезона.

Дебитантската сезона ќе започне на почетокот на август, а екипите ќе бидат поделени во две групи со по десет учесници. Натпреварите ќе се играат во текот на неделата, а трите најдобри екипи од секоја група автоматски ќе се пласираат во четвртфиналето. Екипите кои ќе завршат четврти и петти ќе играат бараж за да ги пополнат преостанатите две места.

Theе се играат два натпревари во четвртфиналето и полуфиналето, а за победникот во Суперлигата ќе одлучува натпревар на неутрален терен, кој е закажан за крајот на мај. Во блиска иднина е најавено формирање на Супер лига на жени, што „ќе придонесе за промоција и развој на женскиот фудбал“.

Исто така, беше потврдено дека клубовите основачи ќе добијат до 3,5 милијарди за влез во Супер лигата за поддршка на нивните планови за инвестирање во инфраструктурата и ублажување на влијанието на пандемијата КОВИД.

Претседател на новоформираното натпреварување ќе биде Флорентино Перез, првиот човек на Реал Мадрид, а потпретседатели ќе бидат Андреа Ањели (Јувентус) и Џоел Глејзер (Манчестер Јунајтед).

„Ќе му помогнеме на фудбалот на сите нивоа и ќе го однесеме на вистинското место во светот. „Фудбалот е единствениот спорт во светот со повеќе од четири милијарди навивачи ширум светот, а нашата одговорност како големи клубови е да одговориме на нивните желби“, рече Перез.

Формирањето на Европската супер лига е голем удар за Лигата на шампионите, а УЕФА и ФИФА, кои повикуваат на единство, веќе рекоа дека не го одобруваат новото натпреварување.

„Сите клубови и играчи кои учествуваат во Супер лигата може да бидат забранети од сите натпреварувања на УЕФА и ФИФА, европски или меѓународни“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote