in

UEFA ќе го зачува правилото за 5 измени и оваа сезона

На екипите ќе им биде дозволено да направат до 5 измени во сите натпреварувања на UEFA се до крајот на сезоната 2020-21. Замена на традиционалното правило за 3 измени беше предложено од FIFA поради натрупаниот распоред на екипите предизвикан од пандемијата. Во август премиерлигашите изгласаа ова правило да се укине.

Но покрај се тоа ќе продолжи да се користи во турнирите организирани од UEFA изјави претседателот Aleksander Ceferin. „Ова е правилна одлука, нашата цел е да го намалиме притисокот и уморот на фудбалерите поради натрупаниот распоред.“ изјави тој.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote