in

УЕФА и Англичаните го преместуваат финалето на Лигата на шампионите во Лондон?!

УЕФА во понеделник ќе разговара со владата на Велика Британија за преселба на финалето на Лигата на шампионите од Истанбул во Лондон, пренесува Скај Спорт.

Стадионот „Вембли“ ќе биде најверојатното место за решавачки дуел доколку раководството на Европската фудбалска федерација донесе одлука да и го забрани на Турција домаќинот на последниот натпревар (29.05.), На кој ќе се сретнат Челси и Манчестер Сити, поради неповолната епидемиолошка состојба .

До вторник се очекува да биде донесена одлука дали натпреварот ќе се игра на Олимпискиот стадион Ататурк во Истанбул како што првично беше планирано или на друго место, додава Скај Спорт.

Ограничувањата за патување од Велика Британија во странство ќе бидат ублажени на 17 мај, но Турција беше додадена на црвената „листа“ минатата недела поради зголемувањето на бројот на лица кои страдаат од коронавирус.

Граѓаните на Велика Британија кои се враќаат од земјите од „црвената листа“ мораат да одат во десетдневен карантин во хотел одобрен од владата.

„Вембли“ последен пат беше домаќин на последниот натпревар од Лигата на шампионите во 2013 година, кога Баерн Минхен ја победи Борусија Дортмунд со 2:1, но и две години порано кога Барселона го совлада Манчестер Јунајтед со 3:1.

На Националниот стадион во Лондон ова лето ќе се одржат осум натпревари на ЕУРО 2020, вклучително и полуфиналето и финалето на 11 јули.

„Вила Парк“ во Бирмингем беше понуден на УЕФА да биде домаќин на Челси и Манчестер Сити, но тоа ќе биде огромен логистички напор бидејќи стадионот во моментов не е опремен со стандардите на УЕФА за толку голема игра.

УЕФА неколку пати повтори дека приоритет е да се заврши финалето на Лигата на шампионите во Истанбул, истакнувајќи дека ќе продолжи да соработува со турските власти за да може финалето да се игра на стадионот „Ататурк“, и покрај сегашните ограничувања на „заклучувањето“.

Манчестер јунајтед во Виљареал ќе го одигра последниот дуел од Лигата на Европа во Гдањск, Полска, на 26 мај, а се очекува да има 9.500 навивачи на градскиот стадион.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote