in

УЕФА потврди: Нов формат во Лигата на шампионите од 2024 година

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го потврди новиот формат на Лигата на шампионите, кој ќе стапи на сила во 2024 година.

Елитното клупско фудбалско натпреварување ќе доживее голема промена, бидејќи од 2024 година ќе има 36 клубови и преобликувана групна фаза.

Тоа ќе биде една група, од 36 екипи, со секој клуб да игра по 10 натпревари.

Осумте екипи со најголем број бодови ќе се пласираат директно во нокаут фазата. Соодветно на тоа, ќе има промена во самото извлекување.

Доколку предлогот биде усвоен, сите учесници во новиот формат на Лигата на шампионите би биле поделени во четири „поделби“ по сила, а потоа би се утврдило со кои ривали во првата фаза од ова ново натпреварување ќе играат вкупно десет натпревари, пет „дома“ и на гости.

На пример, најсилните тимови во Европа ќе одиграат два натпревари против ривалите од најсилната дивизија, три против ривалите од втората најсилна, три против екипите од третиот „шешир“ и два против оние од најслабите.

Поради поголемиот број на натпревари (180 наместо 96 тековни во воведната фаза, односно дури 225 според новиот натпреварувачки систем, од почетокот до финалето), тие ќе се играат не само во вторник и среда, но и во четврток.

Кога се играат споменатите десет кола, осумте најдобри екипи одат директно во осминафиналето, а тимовите кои се наоѓаат од 9-то до 24-то место на табелата ќе играат во еден вид бараж – кои ќе го продолжат натпреварувањето во нокаут-фазата, и кој ќе биде елиминиран заедно со оние 12 најлоши со воведниот дел од Лигата на шампионите.

Новиот модел беше усвоен на состанокот на челниците на УЕФА во понеделникот.

Таа потврда пристигна само 12 часа откако 12-те најголеми европски клубови потврдија дека ќе ја основаат Супер лигата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote