in

Што?Што?

УЕФА размислува да го пресели финалето на Лигата на шампионите од Турција!

Ситуацијата со пандемијата на коронавирусите е далеку од мирна, затоа се можни разни сценарија со промени во последен момент. Еден од нив изгледа го чека финалето во Лигата на шампионите.

Од моментот кога се знаеше дека двата англиски клуба Манчестер Сити и Челзи ќе играат во финалето на елитното натпреварување, започнаа гласините дека финалето може да се премести од Турција во Англија. И сега, како што пренесува „Скај Спортс“, УЕФА најсериозно го сфатила предлогот финалето да се пресели од Турција.

Причината е што Турција е на списокот на високо ризични граѓани на Велика Британија кога станува збор за патувања. И со оглед на тоа дека учесници во финалето се два англиски клуба, тогаш логична нова дестинација се Англија и стадионот Вембли, кој последен пат беше домаќин во 2013 година кога германските клубови Баерн и Борусија се бореа за трофејот, или можеби Кардиф, кој е последен време домаќинот на финалето беше во 2017 година на дуелот помеѓу Реал и Јувентус.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote