in ,

ТаженТажен

Угина најстариот бел носорог во светот, ќе биде изложен во музеј

Тоби, најстариот бел носорог во светот, почина на 54-годишна возраст во зоолошка градина во северна Италија, изјави претставник на зоолошката градина.

„Ноно Тоби (дедо Тоби) почина на 6 октомври“, изјави за АФП Елиса Ливија Пенакиони од зоолошката градина „Парко Натура Вива“ во близина на Верона.

„Тој се урна на пат кон своето ноќно засолниште, и по околу половина час неговото срце застана“, рече таа.

Тоби ќе биде балсамиран и изложен во Музејот за наука МуСе во Трент, каде ќе се придружи на Бланка, бел лав од зоолошката градина, кој почина пред пет години, рече Пенакиони.

Белите носорози обично живеат до 40 години во заробеништво и до 30 години во дивината, вели таа.

Смртта на Тоби, по смртта на неговиот партнер Шугар во 2012 година, остава Парко Натура Вива со единствениот бел носорог, Бен, на 39-годишна возраст.

Останаа само два примерока од подвидот на северните бели носорози кои живеат во Кенија, а кои деноноќно ги чуваат вооружени чувари.

 

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote