in

Велика Британија го укина данокот на влошки и тампони затоа што се работи за основни средства за хигиена!

Shot of unhealthy young woman with stomachache leaning on the bed at home.

Велика Британија го укина таканаречениот „данок на тампони“, со кој се укина данокот за производи за женска хигиена.

Министерот за финансии на Велика Британија, Риши Сунак, рече дека данокот за тампони и хигиенски влошки ќе биде целосно укинат до март.

“Санитарните производи се неопходни. Ние веќе воведовме бесплатни санитарни производи во училиштата, колеџите и болниците и со ова сме на чекор до нив да бидат достапни и достапни за сите жени”, рече Сунак.

Според законите на ЕУ, земјите не можат да ја намалат стапката на данок на додадена вредност на хигиенските производи под пет проценти, бидејќи тие се сметаат за луксузни производи отколку за основни средства.

Сепак, тоа ќе се промени затоа што Велика Британија официјално ја напушти ЕУ. Укинувањето на данокот за санитарни производи беше оценето како прв позитивен чекор на Брегзит.

Пред Велика Британија, овој вид данок беше укинат од Австралија, Канада и Индија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote