in

Украина ја обвини Русија за масовни хакерски напади

Украина денеска обвини неименувани руски Интернет мрежи за масовни напади врз украински страници за безбедност и одбрана, но не соопшти за каква штета станува збор или кој стои зад нападот.

Киев претходно ја обвини Москва за контрола на големи сајбер напади како дел од „хибридната војна“ против Украина, која Русија ја отфрла.

Во соопштението на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана не се открива кој стои зад новите напади, ниту какви биле нејзините последици за кибер безбедноста на Украина.

Нападите започнаа на 18 февруари и беа насочени кон украинските безбедносни агенции, Советот и другите државни институции и стратешки фирми, пренесува Ројтерс.

„Откриено е дека изворите на овие координирани напади припаѓаат на одредени руски мрежи“, тврди Комората.

На страниците се загрозени таканаречените напади DdoS кои насочуваат голема количина на интернет сообраќај со цел да се забави или оневозможи функционирањето на мрежната платформа.

Непријателството меѓу двете земји трае од руската анексија на Крим во 2014 година, како и поради наводната руска поддршка на проруските сили во источна Украина во конфликтите што однесоа 14.000 животи, пренесува Хина.

Украинската армија неделава објави дека петмина нејзини припадници биле убиени овој месец, и покрај примирјето со сепаратистите.

Денес, таа пријави дека е убиен уште еден војник, убиен од антитенковска граната.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote