in

Украинските власти ја запленија првата пратка јаболкови пијалоци од Чернобил!

Првата пратка алкохолни пијалоци произведени од јаболка одгледувани во близина на нуклеарната централа во Чернобил ја запленија украинските безбедносни служби.

Првата серија од 1.500 шишиња јаболковина „Атомик“ е запленета со одлука на јавниот обвинител на Киев, по истрагата спроведена од украинската тајна служба.

Пратката, наменета за пазарот во Велика Британија, е запленета веднаш откако ја напуштила дестилеријата во Украина, објави компанијата „Чернобил Спирит“, која произведува јаболковина.

„Изгледа дека сме обвинети за користење фалсификувани маркички за акцизи, но овие шишиња се наменети за британскиот пазар и се јасно обележани со важечки британски маркички за акцизи“, рече Jimим Смит, од британскиот универзитет во Портсмут, кој ја основаше компанијата со украински колеги .

Според нивната официјална веб-страница, компанијата „Чернобил Спирит“ е компанија за производство на високо квалитетни алкохолни пијалоци направени од посеви од забранетата зона околу Чернобил, што зафаќа површина од над 4.000 квадратни километри.

Смит и неговите колеги со години проучувале пренесување на радиоактивност на земјоделските култури во најтесната забранета зона каде што на луѓето им е дозволено да живеат, но да не го користат земјиштето за земјоделско производство. Јаболката од кои е направен конфискуваниот пијалок биле одгледувани на овие простори, велат од компанијата.

Научниците ја основаа компанијата откако открија дека земјоделските производи од оваа зона се ослободуваат од траги на радиоактивност во процесот на дестилација.

Д-р Генадиј Лаптев, еден од ко-основачите на компанијата, човек кој учествуваше во гаснењето на пожарот и чистењето околу електраната во првите недели по катастрофата, се надева дека ќе може да продолжи со производството.

„Се надеваме дека овој проблем ќе се реши брзо за да можеме да продолжиме со нашата работа и да им помогнеме на овие луѓе кои страдаат од катастрофалните социјални и економски последици предизвикани од катастрофата во Чернобил“, додаде Лаптев.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote