in

УЛТРА РЕДОК РОЗОВ ДИЈАМАНТ ќе се најде под чекан во Женева!

Исклучително редок розов дијамант ќе се најде на аукција во Женева на 11 ноември од Сотби, според кој вреди меѓу 23 и 38 милиони долари.

Наречен „Духот на розата“ по познат руски балет, дијамантот од 14,83 карати ископан во Русија е најголемиот некогаш што е ставен под чеканот во својата категорија – „фенси живописно-виолетово-розова“.

„Појавата на розови дијаманти во природата е исклучително ретка во која било големина“, рече во изјавата Гери Шулер, раководител на одделот за накит во Сотби.

„Само еден процент од сите розови дијаманти се поголеми од 10 карати“.

Зборувајќи за АФП, Беноа Репелин, раководител на аукции за накит во Сотби во’sенева, рече дека дијамантот во форма на овална форма е „целосно чист“.

Грубиот дијамант беше откриен од руската Алроса – еден од водечките светски производители на дијаманти – во Република Саха на североисток од земјата во јули 2017 година.

Репелин рече дека треба макотрпна година за мајсторите за сечење да го претворат дијамантот во полирана форма.

Сотби соопшти дека рекордот на светската аукција за дијамант и кој било скапоцен камен или скапоцен камен е „ЦТФ розова ѕвезда“, овален розов дијамант од 59,60 карати, продаден за 71,2 милиони долари во Хонг Конг во 2017 година.

Според Репелин, пет од 10 највредни дијаманти некогаш продадени на аукција биле розови.

Продажбата на овој скапоцен камен се совпаѓа со затворањето на најголемиот рудник за розови дијаманти во Австралија, откако ги исцрпи своите резерви на скапоцени камења.

Рудникот Аргил, во далечниот регион Кимберли во Западна Австралија, „изгоре“ повеќе од 90 проценти од розовите дијаманти во светот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote