in

НОВИ КАНДИДАТИ! Србија поднесе барање за номинација на ракијата од сливи на списокот на UNESCO!

Министерството за култура на Република Србија до UNESCO поднесе барање за номинација на ракијата од слива (шљивовица) на репрезентативниот список на нематеријалното културно наследство на човештвото.

За време на своето обраќање во Собранието, вицепремиерот и министер за култура и информации, Маја Гојковиќ, изјави дека Министерството поднело барање за номинација на ракијата од слива на списокот на нематеријално културно наследство на UNESCO.

„Денес ја поднесовме нашата кандидатура. Кога ќе се пофалите дека нашиот српски круг успеа да се запише во списокот на UNESCO за заштитено нематеријално културно наследство, ние ја доставивме нашата кандидатура за ракијата од сливи и се надеваме дека следната година ќе можеме да се запишеме“, изјави Гојковиќ.

Ракијата од слива треба да се внесе на списокот како елемент на социјална пракса и знаење поврзано со подготовка и употреба на традиционален пијалок од слива.

Ракијата од слива произведена во Србија доби потврда за географско потекло од Европската унија дури во 2016 година и оттогаш е заштитена со името „Српска ракија од слива – шљивовача“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote