in

СлаткоСлатко

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Честата употреба на сламки може да доведе до здравствени проблеми!

Не боли да користите сламка за вашиот омилен пијалок од време на време, но ако тоа е ваша секојдневна навика, тоа може да предизвика надуеност или гасови, како и расипување на забите.

Забавни, шарени и симпатични сламки од напитоци повеќе не се добредојдени ако се пластични, па индустријата излезе со дрвени и метални за заштита на животната средина. Но, редовната употреба на каква било слама за пиење може да резултира со некои проблеми што можеби никогаш не ги поврзувате со таа навика, пишува Healthguide.

Гасови и надуеност

Експертите од „Северозападна медицина“ тврдат дека чувството на надуеност со зголемениот изглед на гасови во дигестивниот систем е честа последица од консумирање пијалоци со слама.

Користејќи слама, исто така привлекувате вишок воздух, што предизвикува непријатност во стомакот и напнатост во дигестивниот систем. Тој воздух останува заробен во цревата и се јавува надуеност. Оваа состојба ќе биде уште полоша ако пиете газирани пијалоци преку слама, бидејќи меурчињата во комбинација со вишок воздух можат да создадат непријатно чувство кое трае со часови.

Брчки

Ако користите слама често во текот на неделата, може да се појават брчки во областа околу усните. Со постојано активирање на околните мускули, тие можат да го уништат колагенот во таа област, кој е сè помалку со стареењето.

Ако веќе не можете да се откажете од сламките, консумирајте храна богата со колаген како риба или земете додатоци во исхраната кои содржат колаген за да спречите предвремени знаци на стареење околу усните.

Расипување на забите и кариес

Кога станува збор за забите, имаме добри и лоши вести за loversубителите на слама. Ако врвот на сламата е насочен кон грлото, така што течноста не ги допира забите, може да спречите распаѓање на емајлот, што обично е предизвикано од кисели пијалоци како што е лимонадата. Во тој случај сламката е добар избор.

Но, проблемот е во тоа што луѓето обично не обрнуваат внимание на тие детали и во тој случај забите се во постојан контакт со пијалокот и неговата содржина, како што е шеќерот, а тоа може да предизвика кариес и расипување на забите.

Вишок тежина

На многу суптилен начин, сламката им овозможува на луѓето да го потценат внесот на калории. За почетници, повеќето калорични газирани пијалоци се служат со слама.

Луѓето ќе пијат такви пијалоци брзо, тие се погодни за пиење во движење и на крајот, пиењето пијалоци со слама го оневозможува уживањето во мирисот на пијалокот. А, тоа е поврзано со чувството на исполнетост, што во тој случај е потешко да се постигне, затоа пиете повеќе отколку што ви треба, а тоа може да доведе до вишок тежина.

Изложеност на штетни хемикалии

Пластичните сламки исто така можат да го загрозат вашето здравје, бидејќи тие често се направени од материјал наречен полипропилен. Иако се смета за безбеден, полипропиленот е пластика, и тој постојано се распаѓа и влегува во храната што ја консумираме.

Пластиката претставува сериозен ризик за нашето здравје, особено за ендокриниот систем и хормоналната рамнотежа. Пластичните производи, вклучувајќи ги и пластичните сламки, ја нарушуваат хормоналната рамнотежа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote