in

САД го тужи Google! Дознајте зошто

Министерството за правда на САД поднесе тужба против Google и ја обвини компанијата за нелегално задржување на својот монопол. Преку една година, операциите на Google, компанија која вреди 1 трилион и ги контролира 80% од пребарувањата во државата, беа следени од страна на САД.

Министерството го обвини Google дека не се натпреварува со својата конкуренција легално, туку ја користи својата монополистичка моќ и нивните милијарди за да ги придобие своите корисници. САД сака да стави крај на овие операции на Google и да ја врати здравата конкуренција.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote