in

СЕ РУШАТ ЦРНИ РЕКОРДИ: САД стана првата држава со 100,000 заболени во еден ден

САД стана првата држава која забележа 100,000 заболени од корона вирусот во еден ден. Точно 100,233 случаи беа пријавени во петокот во САД на 30 Октомври, а 91,000 беа пријавени денот претходно. Сето ова придонесе САД да стане прва држава во светот која надминува 100,000 случаи во еден ден.

Додека претседателот Трамп тврди дека крајот на пандемијата е многу блиску, статистиката е доста контрадикторна на неговите изјави откако се повеќе и повеќе случаи се забележуваат секојдневно. Од почетокот на пандемијата САД има забележано 9 милиони заболени, додека 230,000 ја загубија битката со болеста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote