in

КОВИД-19: САД сруши уште еден ЦРН РЕКОРД!

САД стана првата држава во светот која ја надмина бројката од 10 милиони инфицирани со КОВИД-19 во новиот бран кој го опфати целиот свет. Овој црн рекорд падна во моментот кога светот надмина 50 милиони случаи. САД забележа околу милион случаи само во претходните 10 дена. Највисок број во еден ден беа 131 илјади случаи кој беа пријавени минатата недела за во претходните 7 дена дури во 5 од нив бројката надминуваше 100 илјади.

Просекот во САД во изминатата недела изнесува 105,600 дневни случаи, што е за 29% повеќе од останатите земји кои се најмногу погодени од пандемијата како на пример Индија и Франција. Над 237,000 Американци починаа поради компликации од короната. Во изминатите 5 дена САД забележува над 1,000 смртни случаи на дневно ниво.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote