in

WTFWTF

По грешка фрлил хард диск со Биткоини, сега нуди 70 милиони долари за да се ископа депонијата!

Британецот Џејмс Хауелс случајно фрли хард диск во кој имаше криптовалута биткоин, која ја „штедеше“ на својот лаптоп, сè додека многу луѓе не знаеја дека постои. Сега нуди 70 милиони долари доколку властите му дозволат да ја ископа депонијата каде е фрлен хардискот.

Имено, тој во 2013 година го расклопи лаптопот на делови и ги продаде, а тврдиот диск го стави далеку со сигурност, знаејќи дека содржи податоци за биткоин. Подоцна, додека ја чистеше просторијата, хард дискот по грешка заврши во корпа за отпадоци, а потоа и на депонија во .упорт.

Со оглед на тоа што оттогаш вредноста на криптовалутата значително се зголеми, количината на биткоин што ја имаше сега вреди приближно 273 милиони долари. Овој компјутерски научник започна да „минира“ биткоин уште во 2009 година и зачува дигитален паричник со 7.500 биткоини на неговиот хард диск.

Сега е убеден дека грешката скапо го чинеше, наведувајќи дека тргнал во потрага по дискот кога видел дека вредноста на биткоинот се зголемила, сепак, дури тогаш сфатил дека е во ѓубре.

Хоцел се обрати пред Градскиот совет во Њупорт во Велс, барајќи дозвола за ископување на одреден дел од депонијата каде што верува дека се наоѓа дискот. За возврат, тој понуди да плати една четвртина од сегашната вредност, која, како што вели, може да биде распределена на локалното население.

Биткоин е создаден во 2009 година од анонимен компјутерски програмер или група програмери познати како Сатоши Накамото. Неговата вредност значително се зголеми во последните неколку недели и се работи за околу 37.000 долари.

“Понудив да донирам 25 проценти од вкупната вредност, што е 71,7 милиони долари за градот Newупорт, ако најдам биткоини. За жал, таа понуда беше одбиена и властите не сакаат да зборуваат за тоа”, изјави тој.

Сепак, тој не се откажа и отиде на депонијата покриена со ѓубре, убеден дека ќе го најде хард дискот.

“Планот ќе биде ископување на одредени остатоци врз основа на мрежен референтен систем и враќање на дискот почитувајќи ги безбедносните и еколошките стандарди. Дискот потоа ќе им биде предаден на експерти за обновување на податоците кои можат да го вратат во фабричките поставки со додавање нови делови и поправка на мал дел. Треба да споделам дел од парите со луѓето од Њупорт и сите оние кои ми даваат можност да го барам дискот “, додаде тој.

Градскиот совет нагласи дека во неколку наврати изјавиле дека ископувањето на тоа место не е можно, бидејќи тоа ќе има влијание врз животната средина.

„Трошоците за ископување на депонијата, складирање и преработка на отпадот може да чинат милиони фунти и без никакви гаранции дека дискот ќе биде пронајден и исправен“, рекоа тие.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote