in

Што?Што?

Утврдено е зошто се лулаше облакодерот во Кина! [ВИДЕО]

Нишањето на облакодерите во кинескиот град Шенжен веројатно е предизвикано од комбинација на ветрови, подземни линии и променливи температури, покажуваат прелиминарните анализи.

Облакодерот СЕГ Плаза, висок скоро 300 метри, започнал да се лула за прв пат во вторникот попладне, што предизвика паника и евакуација на луѓето внатре во зградата, како и паника на улицата во близина.

Немаше земјотреси во областа, а локалните власти соопштија дека инженерите не нашле никакви безбедносни проблеми во зградата или околината. Нивото на раселување не ги надмина ниту границите предвидени со законите за градба.

Кинеските медиуми објавија дека прелиминарната истрага, која беше потврдена од одделот за управување со вонредни состојби на провинцијата Гуангдонг, утврди дека движењето е предизвикано од комбинација на ветрови, две патеки на подземната железница под зградата и потопло време.

Прелиминарните откритија исто така наведуваат дека зградата нема комплет за амортизери за маса – огромен уред сличен на нишало што спречува прекумерна осцилација.

Тоа е 18-тата највисока зграда во Шенжен, според податоците на Кинескиот совет за високи згради.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote