in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Дури и да не сте љубител: нема да можете да одолеете на вака подготвена боранија

Состојки:

500 гр боранија
1 кромид
5-6 чешниња лук
2 моркови
лист од јаглика
2-3 компири
1 зелена пиперка
масло, црвен пипер
бибер, зачин, сол

Подготовка:

Се пржат ситно сечканиот кромид и морков, па се додаваат боранија и целите компири. Додадете црвен пипер и прелијте со вода за да се сварат боранијата и компирот. Варените компири извадете ги, а од боранијата додадете неколку лажици топла течност. Се пасира, се додава сечканиот магдонос и издробениот лук и се меша, па се враќа боранијата да се вари. Додадете сув зачин, или сол.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote